Budujemy Replikę Polskiego Czołgu T-70

Budujemy Czołg!

Projekt budowy repliki czołgu T-70

Pamiętacie serial “Czterej Pancerni i Pies”?
Mało osób kojarzy, że serial przedstawiał szlak bojowy I Brygady Pancernej im. “Bohaterów Westerplatte”. Wspólnie z przedstawionym, słynnym T-34/85, w brygadzie służyły czołgi T-70 – Bohater naszego projektu!

Budowany przez nasz czołg otrzyma numer taktyczny “140”, co jest odpowiednikiem czołgu dowódcy kompanii. Czołg ten jest wyjątkowy, gdyż przetrwał całą II wojnę światową i wszystkie operacje brygady.

Dlaczego budujemy – czołg?
Bo to świetna zabawa! Chcemy również do tej zabawy wciągnąć Was!
Replika czołgu T-70 będzie miała mnóstwo zastosowań. Głównym celem jest przeznaczenie go do szkoleń grup proobronnych. Z naszego projektu najbardziej ucieszą się gracze Airsoft i Paintball, ponieważ projekt kierujemy przede wszystkim do nich! Przejażdżki czołgiem to także znakomita zabawa dla dzieci na piknikach rodzinnych. Jednak najważniejszym punktem jest pamięć o historii. Musimy pamiętać, że na tych czołgach jeździli żołnierze z orzełkiem na rogatywce. Tym gestem chcemy wyrazić pamięć i podziw dla tych, którzy walczyli za nas.

Dlatego serdecznie zachęcamy do udziału w projekcie “Budujemy Czołg!” – Projekcie budowy repliki czołgu T-70.

Opis projektu

Kampanię “Budujemy Czołg!” kierujemy do wszystkich fanów wojska i militariów. Zapraszamy również graczy Airsoft i Paintball. Zdecydowanie zachęcamy do udziału całe rodziny bez względu na wiek.
Chcemy, aby nasz projekt zapewniał mnóstwo zabawy jego uczestnikom. Ważnym punktem budowy czołgu jest także jego historia, którą chcemy Wam przekazać. Kampanię “Budujemy Czołg!” kierujemy również do grup proobronnych.

Przyjedziemy do Was z gotowym czołgiem!

Podstawowe założenia projektu:
Budowa repliki, która w pełni odtwarza wygląd i działanie czołgu lekkiego T-70. Czołg zostanie zbudowany w skali 1:1 z wykorzystaniem materiałów ogólnodostępnych.

Opis Konstrukcji:
1. Kadłub i Wieża
Konstrukcja szkieletowa pojazdu zostanie wykonana z kątowników 30x30x1. Płyta czołowa i górna – płyta OSB 18mm, boczne 12-18mm. Zapewni to właściwą wytrzymałość i sztywność konstrukcji oraz redukcję masy. Pozwoli to na osiągnięcie maksymalnej wagi pojazdu do 700kg bez załogi i wyposażenia. Cały pancerz zostanie pokryty blachą 1-3mm.

Wieża będzie oparta na płycie górnej, na wieńcu żeliwnym. Masa wieży zawieszona na rolkach jezdnych – wsparta kątownikami, obrót wieży na zębatce Z-13 (obrót ręczny).

2. Układ Jezdny i napęd:
Silnik 903ccm 27KM,
2x koło napędowe 530mm 10kg dostosowane wałki Cambridge,
2×5 kół jezdnych, 2×1 koła napinające, 2×3 koła podtrzymujące wykonane od nowa, maszynowo.
Koła jezdne na drążkach skrętnych amortyzowane pojedynczym amortyzatorem.

Układ przeniesienia napędu z łańcucha napędowego, zdublowany na każdą pół-oś. Sterowanie dyferencjałem, hamowanie wału.

3. Załoga:
2 osoby – kierowca – mechanik, dowódca – strzelec

Desant
4. Uzbrojenie:
Działo kalibru 45mm – wkładka na kaliber 40mm umożliwi strzelanie pociskami 40mm granat ASG, TAG lub Pallad.

DT 7,62 – Replika karabinu ASG, minimum 450FPS

Opis:
Czołgi T-70M znajdowały się w latach 1943-1949 na uzbrojeniu Wojska Polskiego. Pierwsze pojazdy przybyły 8 lipca 1943 z Fabryki GAZ w Gorkim. Było to 7 pojazdów, które utworzyły 4 kompanię w 1 pułku czołgów, w tym czołg 305221 (później z numerem taktycznym “140”). Pojazdy te wzięły udział w bitwie pod Lenino. 5 października 1943 przybyło kolejnych 8 czołgów, które utworzyły 4 kompanię w 2 pułku czołgów. Czołgi T-70 będąc na uzbrojeniu 1 Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte były wykorzystywane w czasie bitwy pod Studziankami. Służyły przede wszystkim do zadań łącznikowych, ochrony sztabu i dowozu amunicji oraz zaopatrzenia dla czołgów T-34. We wrześniu 1944, kiedy brygada przechodziła reorganizację prawie wszystkie czołgi wycofano ze składu brygady. Czołgi przekazano do 3 szkolnego pułku czołgów – 10 pojazdów i do Oficerskiej Szkoły Broni Pancernej – 3 czołgi. 1 pojazd trafił do 27 pułku artylerii samobieżnej. 1 czołg będący w momencie reorganizacji w naprawie pozostał w składzie brygady do marca 1945. 7 grudnia 1943 10 czołgów dostarczono do 1 batalionu rozpoznawczego 1 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych, a następnie 1 Armii WP. W składzie batalionu brały udział w walkach m.in. o Wał Pomorski. W momencie zakończenia wojny w batalionie zostały tylko 2 czołgi. Najliczniej czołgi T-70 były reprezentowane w jednostkach szkolnych. 3 szkolny pułk czołgów użytkował 20 czołgów, a Oficerska Szkoła Broni Pancernej 21 T-70. Razem w latach 1943-45 LWP otrzymało 53 czołgi. 16 lipca 1945 pozostawało na stanie 41 pojazdów.
Jesienią 1945 wszystkie sprawne czołgi zgrupowano w 1 batalionie rozpoznawczym i w 2 batalionie motocyklowym. W latach 1946-1947 czołgi użyto bojowo w walkach z operującymi na terenie południowo-wschodniej Polski oddziałami UPA. W maju 1949 czołgi będące w składnicach sprzętu przekazano na złom. Części i zespoły z wycofywanych pojazdów wykorzystywano do napraw dział samobieżnych SU-76M.

Numery fabryczne, a numery taktyczne:
Wozy bojowe miały dość skomplikowany i niejednorodny sposób fabrycznego oznaczania pojazdu. W dokumentacji technicznej prowadzonej w jednostkach często podawano podwójną lub potrójną, a nawet poczwórną numerację: numer ogólny pojazdu, numer kadłuba lub podwozia, numer wieży i numer silnika. Numer ogólny pojazdu był wybijany zazwyczaj w metalowej listwie przyspawanej do przedniej płyty kadłuba, na której mógł się znajdować także i numer kadłuba.

Struktura organizacji:
1 armia WP
1 Warszawska Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki
1 Brygada pancerna im. Bohaterów Westerplatte (sformowana na bazie 1 pułku czołgów 19 sierpnia)
1 Pułk czołgów im. Bohaterów Westerplatte (7 czołgów T-70 w chwili formowania – 305221 (czołg “140”) 305229 305539 305552 305553 305559 305597)
Oznaczenia powinny się zaczynać od 140 do 147 (lub 1140 do 1147)
2 Pułk Czołgów (8 czołgów w chwili formowania 305475 309500 309505 309514 – czołg o numerze taktycznym 245 309519 309522 309523 309524)

Oznaczenia powinny zaczynać się od 240 do 248

Struktura pułkowa brygady do września 1944, po tej dacie powstały 3 bataliony.

Każdy pułk składał się z 4 kompanii, 1-3 kompanie czołgów T-34 i 4 kompania czołgów lekkich.

Brygada utraciła do końca wojny 14 czołgów T-70. Do końca wojny przetrwało 41 czołgów, z czego czołg “140” pozostał w jednostce bojowej, mimo że nie był wpisany na etat.

Kamuflaż i oznakowanie wozów:
Wozy bojowe malowano farbą olejną koloru ciemno-zielonego. Poszczególne pojazdy mogły różnić się odcieniem, a nawet i kolorem. Jeśli okoliczności tego wymagały, malowano pojazdy w nieregularne plamy różnej wielkości i kształtu. Obok podstawowego koloru wykorzystywano brąz, czerń lub piaskowy. Taki sposób malowania stosowano jednak sporadycznie. Zimą wozy bojowe malowano na biało, tzw. bielidłem. Biel nakładano bezpośrednio na ochronną farbę zieloną, przy czym pokrywano nią albo cały pojazd, albo też tylko część jego powierzchni, tworząc nieregularne plamy deformujące kształt. Zamiast farby mogło być używane wapno.

Na wieży malowano orła. Stylizowany, aczkolwiek znacznie uproszczony kształt orła wzorowany był na orle piastowskim. Wysokość orła wahała się od 20 do 40 cm.

Cel projektu

Celem kampanii jest zebranie kwoty 10.000zł, która pozwoli nam sfinansować podstawowy koszt budowy pojazdu, materiałów oraz wynagrodzić rzemieślników wykonujących części do naszego czołgu. Jeśli kampania crowdfundingowa przyniesie dodatkowe 20.000zł, to pozwoli nam osiągnąć dodatkowe cele. Kwota ta zapewni wykonanie nie tylko samej repliki czołgu, ale również jej prawidłowy serwis i “dach nad głową”. Większa kwota pozwoli nam na wykonanie czołgu z lepszych materiałów i dokładniej wykonanych części.
Projekt “Budujemy Czołg!” to nie tylko sam etap budowy. Czołg należy utrzymać w doskonałym stanie technicznym. Przewóz repliki będzie odbywał się na lawecie, taką również trzeba zakupić. Pociąga to za sobą konieczność stworzenia niewielkiego parku maszyn i warsztatu, gdzie pojazd będzie naprawiany i parkowany. Dodatkowo personel czołgu będzie musiał przejść stosowne szkolenia.

Jesteśmy zdeterminowani, aby doprowadzić projekt do finału. Budowa już ruszyła! Zainwestowaliśmy do tej pory 8.000zł, ale przed nami jeszcze daleka droga. Wraz z sukcesem kampanii, przewidujemy zakończenie budowy 30 czerwca 2017r.

Bardzo zachęcamy do wsparcia projektu. Jesteśmy pasjonatami i pracujemy dla pasjonatów. Już teraz chcemy podziękować wszystkim, którzy zechcą wspomóc nas finansowo w realizacji tego projektu. Nagroda Was nie ominie!

Nagrody

Za Twoje wsparcie oferujemy wspaniałe nagrody, są to między innymi:

 • Elektroniczny Certyfikat wraz z podziękowaniami od partnerów za udział w projekcie.
 • Wpis do księgi honorowej, która zostanie przekazana do partnerów projektu. Księga zostanie udostępniona publicznie.
 • Dyplom za udział w projekcie do rąk własnych lub wysyłany drogą elektroniczną .
 • Produkty sponsorowane przez CAIC oraz Profesjonalne Granaty ASG.
 • Wpinka, button z wizerunkiem czołgu “Budujemy Czołg!” – Projekt budowy repliki czołgu T-70.
 • Płytka honorowa z wygrawerowanym imieniem i nazwiskiem, która zostanie umocowana wewnątrz czołgu. Drugą płytkę otrzymasz do rąk własnych!
 • Bon na darmowy przejazd czołgiem i możliwość wystrzału z głównego działa.
 • Udział w spotkaniach jako desant czołgu.
 • Przyjedziemy do Twojego miasta z czołgiem – będziesz mógł osobiście poprowadzić czołg.
 • Miejsce reklamowe na nośnikach promocyjnych.
 • Możliwość umieszczenia jednorazowej reklamy na stronach internetowych partnerów.
 • Miejsce reklamowe na banerach promocyjnych.
 • 1/4 Miejsca reklamowego na ulotkach.
 • 1/2 Miejsca reklamowego na ulotkach.
 • 100% Miejsca reklamowego na ulotkach.
 • Przyjazd czołgu w celach reklamowych.
 • Bony promocyjne na produkty partnerów.
 • Bony 100% na produkty i usługi partnerów.
 • Modele do sklejania sponsorowane przez Hurtownię Modelarską – IBG. Firma zrzekła się dochodów na rzecz wsparcia projektu! Wspierając projekt prosimy wybrać jeden model z wybranej kategorii. 

Każdy kto weźmie udział w projekcie otrzyma od nas nagrody!

Obiecujemy, że lista nagród będzie się powiększać wraz z trwaniem kampanii. Gwarantujemy, że nagrody będą lepsze i większe!

Więcej na: https://wspieram.to/Budujemy_Czo%C5%82g?pokaz_projekt=1

One thought on “Budujemy Replikę Polskiego Czołgu T-70

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook